Ronja Twibright Labs

Ronja: Dárci a budoucí vývoj

Děkujeme všem dárcům za jejich dary, které umožnily stávající stav technologie Ronja. Peníze jsou předány konkrétnímu vývojáři, který na předmětném vyvíjeném kusu pracoval.

Kontakt pro posílání peněžitých darů:

Prosím pošlete také e-mail na adresu uvedenou na dolním okraji stránky ohledně detailů, které si přejete mít v seznamu dárců. Pro více informací ohledně darů viz Model udržitelného rozvoje projektu Ronja.

JménoČástka [Kč]PřiřazeníDalší informace o dárci
HKFree14072TX PCB 6242
Nebulus 7529
Twister 301
HKFree
iandromeda5000Twisteriandromeda
JardaK5000TX PCB 2105.04
Drilling Templates / Vrtací šablonky 2894.96
CzFree-Ol.NET
Hanspaul-City.net3333TwisterHanspaul-City.net
wpeople3220
=50 EUR
+1600CZK
Twisterwireless.hu
Bobes3145.52
=4000 SKK
Nebulus
Vladino3000Nebulus
Skfree.net2878Nebulusskfree.net
Praha12.net: Guli, Křepa2500TwisterPraha12.net
b00lean2500TwisterNode>b00
CZFree Řepy2500TwisterCZFree Řepy
Southprague.net2295TwisterSouthprague.net
Jindřich Pešák2000TX PCBAP Židenice CZFree.Net Brno
Johan de Stigter1594.50
=50 EUR
NebulusGandalf
Martin Kratochvíl / SlanyFREE.net1500TwisterSlanyFREE.net
Neznámý1500Nebulus
Josef Hrabec1024Nebulus
MaMar1001Twister
JKLamer1000Twister
Darkone1000Twister
Danny1000Nebulusdanysek.cz
Ondřej Tesař990TX PCB 450
Nebulus 540
Praha12.net
Jaroslav Mixa760Nebulus
Honza V.700Twister
nax praha12.net600NebulusPraha12.net
Karel Jukl500Twister
Plnt500NebulusPlnt's homepage
Martin -=[FrS]=-Labs Havlíček400Twister-=[FrS]=-Labs
Pavel Šiška350TwisterProFiTux.CZ Webhosting
Kutná Hora350Nebuluskhnet.info
David Kutálek333TwisterSlovacko Free Net
Radek_B333Nebulus
BigSam333NebulusNode BigSam
xDream300Twister
Cipis300Nebulushttp://www.cipis.net
Tomáš M.200Nebulus 24.80
Twister 175.20
http://flaj.net
Marián Černý200NebulusHomepage
Rafter100TX PCB 2.25
Nebulus 97.75
http://www.sweb.cz/quasimodo/czfree
Barix AG0.19TX PCBBarix

Nepřiřazeno je 0 Kč. Celková výše darů činí 68312.21 Kč.

Kontakt pro posílání peněžitých darů:

Prosím pošlete také e-mail na adresu uvedenou na dolním okraji stránky ohledně detailů, které si přejete mít v seznamu dárců. Pro více informací ohledně darů viz Model udržitelného rozvoje projektu Ronja.

Vývoj

Návrhy, které jsou připraveny k uvolnění

Je zvykem, že návrh, který je připraven k uvolnění, je uvolněn v okamžiku, kdy suma nepřiřazených darů dosáhne virtuální ceny, která byla návrhu přiřazena.

Momentálně není žádný návrh připravený k uvolnění.

Návrhy, které již byly uvolněny

JménoVirtuální cena [Kč]Popis
Ronja 10M Metropolis vysílač s tištěným spojem10 799,48

1:1 náhrada za předešlý návrh vysílače vzdušnou konstrukcí s identickou funkcí a rozhraním. Stavební metoda vzdušnou konstrukcí je stále plně podporována.

Gallery[175b] Gallery[175c] Gallery[175d]
 • Rychlejší a snazší stavba než vzdušná konstrukce
 • Jednodušší na montáž do optické hlavice
 • Stejné parametry jako vzdušná konstrukce
 • Nepájivá maska a servisní potisk usnadňují osazování
 • Včetně mechanického návrhu a kompletního stavebního návodu
Vrtací šablonky2 894,96
Ronja Nebulus a příslušenství25 709,57Nebulus je infračervený vysílač.
 • Zahrnuje unikátní techniku buzení LED, čímž se získává tak velký dosah z líné infračervené diody, jak je jen možné.
 • Dosah 1.25km s běžně dostupnými čočkami z lupy a jednoduchou vysílací hlavicí a při viditelnosti 4km (Metropolis/Tetrapolis mají 1.4km).
 • Přímo nahrazuje Ronja 10M Metropolis Transmitter. Nepotřebuje žádné mechanické ani elektrické změny.
 • Větší rozbíhavost svazku, která činí zaměření méně kritickým.
 • Neobsahuje žádné specializované, těžko sehnatelné integrované obvody.
 • Vyhovuje vyhlášce 480/2000 Sb. pro pozorování pouhým okem z libovolné vzdálenosti.
 • Vyhovuje vyhlášce 480/2000 Sb. pro pozorování 20x zvětšujícím dalekohledem pro vzdálenost 20m a větší
 • Nevyhovuje vyhlášce 480/2000 Sb. pro případ pozorování 20x zvětšujícím dalekohledem a vzdálenost mezi pozorovatelem a zařízením menší než 20m, když je zařízení zaostřeno omylem do malé vzdálenosti.
 • Detailní studie na téma bezpečnosti zraku se 72 stranami (72 grafů) je přiložena, která je zpracována na míru pro vyhlášku 480/2000 Sb.
 • Grafy pro určování dosahu jsou přiloženy. Všechny kombinace (HSDL4220, HSDL4230, HPWT-BD00-*, HPWT-BH00) LED s vysílací čočkou (60mm, 75mm, 80mm, 90mm, 100mm, 130mm) a přijímací čočkou (60mm, 75mm, 80mm, 90mm, 100mm, 130mm) a s viditelností (4km, 2km, 1km, 500m, 200m, 100m, 50m) jsou propočteny. Grafy jsou založeny na skutečných měřeních vzorků skutečných čoček.
 • Zahrnuje kompletní stavební návod

Součástí tohoto návrhu je i další přislušenství, které muselo být vyvinuto jako vedlejší produkt:

 • Ronja Hertz, signální generátor. Modul Ronji, vhodný pro měření dynamického chování vysílače nebo soustavy vysílač/přijímač. Zahrnuje kompletní stavební návod.
 • Ronja Benchpress: model Ronji, který není komunikačním zařízením, ale lavicí na měření soustavy dioda + čočka. Pomocí Benchpressu může být přesně změřen zisk kombinace dioda + čočka a podle toho přesně předpovězen dosah.

  Benchpress sestává z Starquake - vysílače měřícího signálu - a Audiofire - přijímače měřícího signálu. Kompletní stavební návody jsou přiloženy.

Návrh také zahrnuje kompletní stavební návod pro Ronja Inferno, model Ronji, infračervené datové pojítko.
Ronja Twister28 908,20 TP interface bez autonegotiation, kompatibilní náhrada pro Ronja AUI Forte. Včetně desky tištěných spojů.
Gallery[ead] Gallery[eae]

 • Optimalizováno na sehnatelnost součástek
 • Dvojstranný kvalitní vysokofrekvenční návrh se stejným dosahem jako vrabčí hnízdo
 • Nepájivá maska, která usnadňuje ruční letování
 • Servisní popis, který usnadňuje ruční osazování součástkami
 • Včetně mechanického návrhu
 • Kovová skříňka pro dokonalé vysokofrekvenční stínění (proti rušení od WiFi, mobilních telefonů nebo BTS)

Filosofie udržitelného rozvoje projektu Ronja

Jaký model je vhodný pro projek Ronja

Vytvořil jsem Ronju 115 Loopipe a potom 10M Metropolis čistě zadarmo a bez žádné vnější finanční podpory.

Nějaký čas jsem se domníval, že by další vývoj mohl být podporován místní komunitní sítí, jež byla zjevně vhodným místem pro uplatnění takového návrhu. Ale moje idea vzájemné spolupráce nefungovala. Ti lidé vzali co jim bylo dáno a nic nevrátili nazpět. Započali komerční výrobu a prodej konstrukce s vlastní mechanikou a mojí elektronikou. Proti tomu jsem se ohradil. Krátce poté výrobu zrušili a navrhli svůj, zcela proprietární návrh, který z Ronji nepoužil vůbec nic a který začli komerčně vyrábět a prodávat místo toho.

Po tomto jsem si myslel, že jediná možnost pro přežití Ronji, aby mohla přinést více než obyčejnou Metropolis, je komercializace. Ale:

Proč Ronja nemůže být komerční

Když si koupím nějaké zboži v obchodě, většinou ho shledám vadným. Zařízení neodpovídají jejich specifikacím. Někdy si zařízení musím dodělat sám, někdy musím zařízení reklamovat, protože návrh byl chatrný a poddimenzovaný. Nemůžu s tím nic dělat. Psaní dopisů výrobcům nemá žádný efekt. Mám sklon stavět si více a více věcí sám, protože si začínám uvědomovat, že se stále vyplatí něco vyvinout a potom to spolehlivě používat místo nošení věcí zpátky do prodejen a/nebo bojování s chybami a problémy během provozu zařízení.

Filosofické rozdíly mezi komerčním a nekomerčním přistupem

Svobodná/otevřená RonjaKomerční modely
Spolehlivost Existují dva druhy věci: věci které bezpodmínečně fungují a odpovídají své specifikaci - tzv. BugFree(TM). A pak ty, co nikoliv - takzvaný šmejd. Zařizení musí být jenom tak spolehlivá, aby se udržel dostatečně nízky počet reklamací z důvodu předejití finančním zrátam výrobce. Přílišná spolehlivost vyžaduje přílišné výrobní náklady. Nespolehlivost je dobrá, protože lidé potom kupují další a další zařízení ve falešné naději, že nové verze budou spolehlivější než ty předchozi.
Vývoj Jednou udělaný vývoj nikdy nezmizí, pouze roste jako betonový balvan, na který neustále vyléváme další a dalši zbytky betonu. Různí lidé navrhují různé věci. Myšlenky a návrhy mohou být znovu použity, modifikované nebo nemodifikované. Není zde soutěž, ale spolupráce. Je zde soutěž místo spolupráce. Konkurenční výrobci se zapojují do vyčerpávajících patentových válek. Návrhy se udržují v tajnosti. Trakař se vynalézá stále znovu a znovu různými týmy vývojářů. Když výrobce zkrachuje, navrhy udržované v tajnosti zmizí, místo aby byly uvolněny pro použití veřejností.
Uživatelské ohlasy Uživatel může k návrhu přispět, když autor věří, že jím navrhovaná změna je dobrá. Dokonce i když hlavní vývojář věří, že změna je dobrá, může být přidána jen tehdy, pokud si ji trh žádá.
CenaJsa jednou uvolněn, návrh je zadarmo. Zaplatíte jenom za materiál. Cena je diktována výrobcem. Platíte plnou režii firmy, válek na akciových trzích, patentových právníků, drahých automobilů a mobilních telefonů pro CEO, reklamních kampaní, P. R. v médiích.
Vrchní vývojář si uvědomí, že je něco zabugované Pošle o tom zprávu na mailing list Záležitost se drží v tajnosti dokud nějaký druh vnějšího tlaku nedonutí výrobce přiznat problém a opravit ho.
Uživatel zjistí, že v nárvhu je chyba Pošle zprávu na mailing list, dostane rychlou odpověď, patch může být rychle uvolněn a aplikován uživatelem samotným. Není třeba se zařízením nikam cestovat. Chcete mít zařizení opravené? Běžte do obchodu a dokazujte, že je zařízení vadné. Chcete ho mít opravené i když vám tam říkají, že to není závada, ale vlastnost? Najměte a zaplaťte si dobrého právníka!
Patenty Ronja může zahrnovat patentovanou technologii, protože patenty omezují výrobu, ne vývoj. Koncový produkt projektu Ronja je návrh, nikoliv fyzický kus hardware. Patenty nepokrývají výrobu pro osobní potřebu :) Koncový uživatel zaplatí patentové války v plné síle. Patentové války, které zahrnují nesmyslné patenty a platy právníků.
Na čem může budoucí uživatel založit své rozhodnutí, jestli je pro něj zařízení vhodné nebo ne? Zdrojové soubory návrhu, které přesně a pravdivě zařízení popisují Marketingová kampaň plná lží a klamu
Konzistence Filosofie návrhu je stálá. Směr projektu je určen ideály jediné osoby, autora projektu. Filosofie se rychle mění tak, jak CEO-vé, hlavní vývojáři a manažeři jsou vyhazováni ze společnosti a nahrazováni agresivnějšími jedinci. Filosofie může být nekonzistentní v průběhu času.
Opravitelnost Zařízení může být snadno rozebráno Tendence dělat věci zalité v pryskyřici atd., aby se zařízení dalo hůře opravovat, protože potom ho můžeme vyrobit znovu a říct si za to víc peněz.
Unikátnost Unikátní návrh - jediný známý svobodný návrh optického spoje Komerční Ronja by měla desítky konkurujících zařízení - komerčně vyráběné bezvláknové optiky

"Pro různé druhy společností open-source skutečně představuje snížení nákladů. Také představuje široký trh pro vývojáře samotné, aby upravovali aplikace podle potřeb klientů - což je hezká alternativa ke komerčnímu přístupu jedna velikost pro všechny. Porovnáme-li množství (a platy) reklamních agentů, PR specialistů, právníků, obchodníků, analytiků trhu a skupin strategického výzkumu pracujících pro a placených různými open source iniciativami s jejich průmyslovými protějšky odhalí jeden ze zdrojů těchto úspor." (http://politechbot.com/pipermail/politech/2004-April/000604.html)

Proto jsem se rozhodl, že Ronja nebude komerční.

Model udržitelného rozvoje projektu Ronja

Není možné dále rozumně pracovat na Ronje jen jako hobby. Proto jsou vítáni lidé, kteří pošlou nějaký dar. Když není možné na projektu dále pracovat jako na hobby, je zde v Twibright Labs dobrým zvykem, že se návrhy vyvíjejí, přiřadí se jim virtuální cena a uvolní se pro veřejnost v tom okamžiku, kdy se nashromáždí odpovídající množství darů.

Návrh je něco nedělitelné hodnoty, nějaká část celého systému Ronja, která je užitečná sama o sobě. Může to být modul, jako například laserový vysílač, nebo příslušenství, jako analyzátor signálu/sniffer, nebo celé zařízení, řekněme 100Mbps Ronja.

Dárci jsou seřazeni v pořadí podle klesající hodnoty darů. U každého dárce je uvedeno jeho jméno, ke kterému návrhu a zda jeho dar byl přiřazen a volitelný webový odkaz na reprezentující URL s případným logem.

An expected information missing here?