|
"Dělal jsem nějaké pokusy s PCIMCIA kartou RangeLAN2. V utilitách karty je
i jednoduchý spektrální analyzátor,[...]
jsem náhodou zjistil signál, který nemá charakter wifi signálu - je 'ostrý' a
velmi silný. Pokud je připojena anténa přímo ke kartě, její vstup je tímto
signálem tak zahlcen, že "spektrální analyzátor" ukazuje nesmyly...
Po chvíli jsem zjistil, že je to produkt naší mikrovlnné trouby umístěné v kuchyni - ta momentálně běžela.Zkoušel jem pak i jiné mikrovlnné trouby a zjistil jsem , že tento "sajrajt" produkují více či méně všechny." Zdroj: vlákno fóra CZFree.Net "Mikrovlnka-nepřítel wifi?" Vysvětlení je jednoduché: " Mikrovlnná trouba funguje tak, že nechá procházet mikrovlnny, většinou o frekvenci 2450MHz [...] skrz jídlo." (Wikipedia)2.45GHz leží akorát uprostřed pásma používaného zařízeními bezdrátových sítí 802.11b and 802.11g. Nejen mikrovlnná trouba může být zdrojem rušení v pásmu 2.45GHz. "802.11b a 802.11g typ Wi-Fi používá bezlicenční spektrum 2.4 GHz spectrum, které je přeplněno jinými zařÍzeními jako Bluetooth, mikrovlnné trouby a bezšňůrové telefony" (Wikipedia) |
Rádiový síťový spoj v pásmu 5.4GHz byl provozován v Plzni. Spoj běžel v bezlicenčním pásmu a v rámci zákonem stanovených vyzařovacích limitů. I přesto spoj rušil meteorologický radar ČHMÚ Brdy, protože radar běží na stejné frekvenci 5.66GHz. Radarový obraz z 28. září 2005 demonstruje toto rušení.
Zdroj: vlákno CZFree.Net fóra "RušenÍ Meteoradarů"
Radarový obraz s rušením | Ten samý obraz s rušením vyznačeným červeně |
Tento konkrétní incident byl vyřešen, ale problém nebyl odstraněn. S množením se instalací 5.4GHz bezdrátových sítí se situace rapidně zhoršuje. V současné době je možné pozorovat rušení na radarových mapách velmi často:
Našel jsem tento snímek, který vypadá, jako by obsahoval 4
zdroje rušení současně. Dostal jsem ale informaci z ČHMÚ, že opravdové zdroje
rušení jsou jen (2) a (3). Česká Republika je pokryta 2 radary
- Brdy 5.66GHz (vlevo) a
Skalky u Protivanova 5.652GHz (vpravo). Čáry (1) a (4) jsou ve skutečnosti
šum přijímaný radary ze Slunce. Potvrzuje to fakt, že (1) i (4) míří přesně
stejným směrem. Radarový snímek je z 4. ledna 2006, 15:00 UT.
Další příklady rušení následují. Všimněte si, jak rušení zůstává na stejném místě, ale jeho intenzita a vzorec mezer se mění - toto je způsobeno nepravidelným charakterem datových přenosů. |
Zdroj: ČHMÚ - Aktuální radarová data
Je zde riziko, že rušení meteorologických radarů povede ke zrušení možnosti provozovat zařízení bezdrátových sítí v tomto pásmu k zajištění ochrany zmíněných veřejných zájmů. Toto by učinilo nainstalovaná zařízení bezcennými. Fyzikální princip Ronji zaručuje, že se nic takového v budoucnu optickému přenosu dat nestane. Investice do Ronji jsou v tomto ohledu tedy v bezpečí.